A napokban babaváró buli témakörben böngészgettünk a neten, amikor ráleltünk egy fórumra, ahol éppen erről folyt az eszmecsere. Azt, hogy az ilyen összejöveteleknek nálunk még nincs hagyománya, eddig is tudtuk, de arra csak most jöttünk rá, hogy sokan még a fogalommal sincsenek igazán tisztában és mint oly sok esetben, egy kevésbé ismert fogalom kapcsán felmerülhetnek téveszmék, tévhitek.
A már említett fórum indítója egy kismama volt, akit a barátnői győzködtek, hogy milyen jó lenne egy babaváró bulit tartani, ő pedig döntésképtelen volt. A fórumban olvasható reakciók többsége egyértelműen pozitív volt.
Összeszedtünk néhány érvet, amelyek a babaváró buli mellett szóltak:
– „Jó dolog a szülés előtt még egyszer találkozni a barátnőkkel, mert ha meglesz a baba, sem időd, sem kedved nem lesz egy ideig társasági életet élni.”
– „Úgyis a barátnőid bonyolítják le a szervezést, neked csak örömködnöd kell, hogy milyen jó fejek, amiért összehozták ezt a bulit a kedvedért.”
– „A szülés előtt pár héttel már úgyis telve van az ember lánya félelmekkel, aggodalmakkal, egy ilyen összejövetel pedig tökéletes alkalom arra, hogy kicsit elterelje a gondolataidat.”
– „Lesz egy csomó finom süti, ajándékokat is kapsz és ezek után még felmerül a kérdés, hogy akarod-e?:)”
Örömmel töltött el minket, hogy a többség -hozzánk hasonlóan- a babavárás örömteli oldaláról közelítette meg a témát, de természetesen akadt olyan is, aki inkább a nemtetszését fejezte ki.
A következő negatív tartalmú hozzászólásokat mazsolázgattuk össze, valamint azt, hogy ezek a negatív meglátások miért tévhitek.
– „Na, egy újabb lehetőség a pénzköltésre!”
– Felesleges pénzköltés… egy számunkra kedves emberre? Adni és kapni is jó olyannak, aki fontos nekünk, olyantól akit szeretünk. Ezzel talán mindenki egyetért. Nem azon van a hangsúly, hogy méregdrága ajándékokkal halmozzuk el az ünnepeltet. Mindenki saját maga dönti el, hogy mi az, ami neki még belefér akár anyagilag, akár időben, miből mennyit tud, szeretne rászánni az ünnepeltre.
– „Minek előre örülni? Örüljünk akkor, ha már megvan a baba! Sosem lehet tudni!”
– Na igen, a babonák. Sokan még egy kis zoknit sem vesznek a születendő babájuknak, mert ne igyunk előre arra a bizonyosra. Szörnyű lehet, ha valaki állandó aggódással, félelemmel éli az életét és várja a gyermeke születését. Ha valaki nem tud tőle szabadulni, annak üzenjük, babavárót lehet tartani babérkező címen is. De legfőképpen, hogy nyugodtan merjen örülni előre!
– „Oké, hogy most szerveznek a barátnőid egy ilyen bulit, de aztán majd neked kell ugyanilyet összehoznod viszonzásképp, amikor ők fognak babát várni. Anyagi szempontból érdemes tehát átgondolni, megéri-e!
– A barátainkat, szeretteinket csak azért ünnepeljük meg, hogy visszakapjuk az anyagi befektetést?… hát ezzel az állásponttal nem is foglalkoznánk sokat…. igazából inkább sajnáljuk, hogy valaki így gondolkodik, talán még nem kapott soha őszintén szívből jövő kedvességet, ajándékot, meglepi szülinapi bulit, örömkönnyeket egy esküvőn. Kívánjuk, hogy legyen benne része 🙂
– „Ez pont akkora hülyeség, mint a Valentin nap. Mindkettő Amerikából jön és egyiknek sincs értelme!”
– Egy pici baba érkezésének megünneplése nem egészen Valentin nap kategória. A Valentin napot ki szereti, ki nem… a legtöbb ellenérv abból fakad, hogy miért kell egy napot kiemelni a többi közül, amikor “szeretni kell” egymást, és lássuk be ez igaz is. Ilyen tekintetben a babaváró már nehezen vonható ide, hiszen a születés nem egy mindenkire vonatkoztatott, általánosságban kiválasztott nap kérdése. Miért lenne felesleges egy kis összejövetellel, kedvességgel -ha csak néhány órára is- levenni az aggódás terhét az élete egyik nagy pillanatára készülő édesanya válláról ?
– „Komolyan bulizni akarsz még a szülés előtt?”
– Nem klasszikus értelemben vett buliról van szó! A babaváró buli amolyan magyarosított változata az angol baby shower kifejezésnek. A legmegfelelőbb fordítás az újszülött-köszöntő lenne, érthető módon nem ez került be a köztudatba ;). Hamarosan olvashattok nálunk ennek a kedves kis szokásnak a különböző kultúrákban megforduló elnevezésiről, hogy hogyan is ünnepelik Brazíliában, Kanadában vagy éppen Costa Ricán és egyéb távoli helyeken.
– „A szülés előtt pár héttel komolyan gondolod, hogy pont egy ilyen buli megszervezésére és lebonyolítására lesz energiád?”
– A bulit természetesen nem a kismama szervezi. A babaváróknak pont az a lényege, hogy a barátnők szervezik meg. A lényege ennek az örömszerzés és egy kis közös beszélgetés, sütizés, a kismama aggódó gondolatainak elterelése a nagy nap előtt. (Szervezz babaváró bulit?! posztunkban részletes segítséget nyújtunk a szervezéshez)
Sokszor elgondolkodunk egyébként más fórumokon, blogokon, Facebookon olvasott negatív kommentelések kapcsán, hogy mire is jó a kizárólag negatívumot megcélzó hozzászólás? Mi igyekszünk ezeket megcáfolni a magunk mosolygós módján és nagyon reméljük, hogy hozzájárulhatunk a pozitív kommentek növeléséhez 😀
Szeretettel: LL
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: